Najděte nejlepšího dodavatele bezpečnostních systémů a služeb

Vybrat firmu

Videodohled ve veřejné dopravě je ve společnosti brán pozitivně. Jeho úroveň ukázal průzkum UITP a společnosti Axis

Train - 2593687 - 1920 Zpráva Mezinárodního svazu veřejné dopravy (UITP) poukazuje na skutečnost, že se mezi lety 2015 a 2018 podstatně zvýšil počet instalovaných kamer v dopravních podnicích na celém světě a pokračuje digitalizace i propojování kamerových systémů. Trend potvrzuje i český specialista na veřejnou dopravu Libor Hinčica.

 

Mezinárodní svaz veřejné dopravy (UITP) provedl v roce 2018 a předtím v roce 2015 ve spolupráci se společností Axis Communications průzkum mezi vybranými členskými organizacemi působícími ve veřejné dopravě. Cílem bylo získat přesnější data o tom, jak se v této oblasti využívá kamerový videodohled a jaký trend byl patrný mezi lety 2015 a 2018. Průzkumu se zúčastnilo 61 respondentů z celého světa, z nichž většina jsou velké městské dopravní podniky. Největší z respondentů spravuje videodohledový systém s 25 000 kamerami.

 

Mezi klíčová zjištění průzkumu patří tato:

  • průměrný počet kamer instalovaných v systému jedné dotazované organizace vzrostl mezi roky 2015 a 2018 o téměř 70 % z 2900 kamer na 4900 kamer,
  • je jasně patrný trend přechodu z analogových systémů na digitální. 82 % organizací má nyní ve svém kamerovém systému digitální komponenty,
  • stále více podniků sdílí kamerový systém s dalšími stranami, například s městskými dohledovými centry (nárůst z 10 % v roce 2015 na 22 % v roce 2018), s hasičskými organizacemi (ze 4 % na 28 %) a s regionálními či národními bezpečnostními centry (z 5 % na 12 %)
  • podpora veřejnosti pro videodohled ve veřejné dopravě vzrostla ze 65 % v roce 2015 na 73 % v roce 2018. Je to důsledek toho, že cestující vnímají bezpečnostní přínos kamer jako důležitější než ohrožení osobního soukromí.

„Trendy vysledované v průzkumu lze vztáhnout také na Českou republiku a můžeme je pozorovat přímo ve vozech hromadné dopravy,“ potvrzuje specialista Libor Hinčica z časopisu Československý Dopravák. „Především městští dopravci dnes nová vozidla standardně požadují výhradně s kamerovým systémem, kamery se dodatečně instalují i do starších vozů.  Výraznému rozšíření kamer v prostředcích MHD v posledních letech pomohlo především vyřešení problematiky ukládání záznamů.“

 

Mezinárodní svaz veřejné dopravy má 1400 členů z 96 zemí, z České republiky například Dopravní podnik hl. m. Prahy a Dopravní podnik města Brna. Podrobnější výsledky průzkumu najdete zde.

Počet firem pro odeslání poptávky: 0Vyplnit poptávkuZavřít ×