Najděte nejlepšího dodavatele bezpečnostních systémů a služeb

Vybrat firmu

Tři čtvrtiny Čechů nechávají své domy a byty v létě prázdné. Pozvánkou pro zloděje může být i Instagram nebo jiné sociální sítě


Ilustracni - foto - NEXT - (2)Podle aktuálního průzkumu agentury Rondo Data odjíždí v létě na dovolenou 75 % Čechů. 49 % Čechů je mimo domov dva týdny, tři týdny tráví na dovolené 17 % z nich, jeden týden pak 15 % dotázaných. Zloději tak mají dostatek času na vytipování nezabezpečených bytů a domů. Dovolenkáři jim pak často situaci ještě usnadňují prostřednictvím sociálních sítí. Kromě Facebooku je to čím dál populárnější Instagram, kde většina uživatelů nemá soukromý účet. Hashtagy typu „dovolená“, „konečně na dovolené“ či „začalo nám 14 dní u moře“ jsou pro zloděje vítanou pozvánkou do prázdného bytu či domu.

„Lidé jsou stále stejně nezodpovědní a nepoučitelní. Rádi se chlubí výletem či dovolenou mimo domov a masivní nárůst používání sociálních sítí přináší tyto informace do veřejného prostoru. Většina si pak vůbec neuvědomuje, že ohrožuje bezpečí svého domova. Zloději totiž stačí pro rychlý lup pouze dobrá informace a pár minut,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.

Daří se odhalit jen malé procento letních vloupání

Jen během loňského léta bylo nahlášeno vloupání do více než 8 000 nemovitostí a škody dosáhly téměř na 320 milionů korun, vyplývá to z policejních statistik. Průměrné denní škody tak dosahovaly více než 2,6 milionu korun.

Objasněnost těchto případů se pohybovala pouze okolo 22 %. A dopadení pachatele navíc neznamená, že se okradeným navrátí ztracené cennosti, ty zloděj už většinou dávno prodal. Navíc zloděje v poslední době nelákají jenom movité věci, ale zaměřují se také stále více na cenná data, například v počítačích, laptopech nebo na paměťových discích.

„Zabránit řádění zlodějů ve svých domovech tak můžete právě omezením informací v nezabezpečených profilech na sociálních sítích o tom, kde se právě pohybujete,“ doporučuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next a dodává: „Dále je to samozřejmě kvalitní zabezpečení domácnosti, a to nejen během letních dovolených. Základem by měly být bezpečnostní vchodové dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy, u oken a balkonů v nižších patrech je pak vhodné pořízení alespoň bezpečnostních fólií na skla nebo zámků na kliky. Stejně tak se vyplatí požádat příbuzné či sousedy, aby vám během dovolené vybírali poštovní schránku.“

Počet firem pro odeslání poptávky: 0Vyplnit poptávkuZavřít ×