Najděte nejlepšího dodavatele bezpečnostních systémů a služeb

Vybrat firmu

Co se stane, pokud ztratíte klíče?

 

Keychain - 453500 - 1920 Minimálně ve čtyřech případech z deseti je velká šance, že se klíče během několika desítek minut najdou a vrátí k majiteli. Aspoň podle simulovaného testu služby vrácení klíčů, který během měsíců září a října provedla firma Kaltmeyer.

Test spočíval v záměrném poztrácení svazků klíčů opatřených číslovaným přívěskem s čipem na pečlivě vybraných místech v Praze a sledováním, co se s nimi stane. „Čtyřicet procent vrácených svazků klíčů považuji za dobrý výsledek. Potvrdilo se, že když lidé z přívěsku pochopí, že je možné klíče vrátit, reagují velmi rychle,“ říká Tomáš Kaltmeyer, majitel firmy. Zpráva o nalezených klíčích dorazila majiteli klíčů nejčastěji do třiceti minut.

Odkud se klíče nevrátily?

„Klíče ztracené v obchodních centrech se vrátily ve všech případech, dobře služba funguje i při ztrátě klíčů na ulici,“ shrnuje Tomáš Kaltmeyer. „Překvapivě se nevrátily klíče, které jsme ztratili na nádražích a v nemocnicích, ačkoli testující viděl či slyšel přímo na místě, že byly nalezeny,“ dodává. Pro úplnost v rámci testování proběhlo i obtelefonování nádražních a nemocničních ztrát a nálezů, klíče ale nikdo nevrátil. „Kuriózní je, že jsme v rámci testu jeden svazek přinesli jako fiktivní nálezce na magistrátní Ztráty a nálezy. Tam klíče zaprotokolovali, pracovníci kanceláře si je ale zjevně nijak pečlivě neprohlédli a nekontaktovali nás,“ říká šéf firmy.

Službu vrácení klíčů poskytuje firma Kaltmeyer aktuálně zdarma už od roku 2015. Využívají ji převážně lidé bydlící v domech společenství vlastníků, kde čip slouží k otevření vstupních dveří. Zhruba každý šestý klíč nebo čip od vstupních dveří do bytového domu v Praze nese logo Kaltmeyer.

Nálezce si zaslouží odměnu

Z právního hlediska patří klíče mezi věci, které mají hodnotu jenom pro toho, kdo je ztratil, což má vliv na nálezné - těžko je v takovém případě možné požadovat obvyklou desetinu hodnoty, nálezci tak přísluší náhrada nutných výdajů a odměna podle slušného uvážení, jejíž výši ovšem žádný právní předpis neupřesňuje. „I to může být výhoda služby vrácení klíčů - nejenom, že informací na přívěsku motivuje nálezce k vrácení klíčů, protože každý z nás si umí představit, co jejich ztráta obnáší za problémy, ale navíc se tak snižují náklady na jejich vrácení a zásadně zkracuje čas jejich návratu k majiteli,“ vysvětluje majitel firmy Kaltmeyer.

Klíče jsou často nalezeny dříve, než si všimnete ztráty

Služba vrácení klíčů po přijetí zprávy o jejich nalezení obratem informuje majitele SMS zprávou s kontaktem na nálezce. Sami už si spolu domluví způsob předání klíčů, jejich majiteli ale odpadají obavy o bezpečnost. „Stává se i, že majitel se dozví o tom, že klíče ztratil, díky naší zprávě, aniž by sám klíče ještě postrádal,“ uzavírá se smíchem Tomáš Kaltmeyer.

Počet firem pro odeslání poptávky: 0Vyplnit poptávkuZavřít ×